Szanowni Państwo
broniąc dobrego imienia jako Zarząd Fundacji Radośni, zmuszeni jesteśmy odnieść się do zamieszczanych obszernych wypowiedzi Burmistrza Miasta Milanówka oraz CUS w sprawie przejęcia Domu Treningowego dla dorosłych osób w spektrum autyzmu na ulicy Wylot 6 w Milanówku przez Urząd Miasta Milanówka i Centrum Usług Społecznych. Odniesiemy się również do szkalujących nas informacji.
Okoliczności zerwania współpracy z naszą Fundacją, do dnia dzisiejszego budzą wątpliwości zarówno Zarządu Fundacji jak i również wielu prawników z którymi mamy kontakt, a także mieszkańców Milanówka, darczyńców, podopiecznych i ich rodzin oraz znajomych i nieznajomych forumowiczów. W związku z tym, my również przygotowaliśmy „w wielkim skrócie” konkretne odpowiedzi na przedstawione Nam zarzuty przez Burmistrza Miasta Milanówka. Aby było Państwu łatwiej, odniesiemy się punkt po punkcie przedstawiając punkt widzenia Zarządu Fundacji Radośni, który jest stanowczo odmienny od przedstawionych Państwu informacji przez UMM. Niestety, nie wszystko da się opisać w 1 poście, postaramy się zwięźle ująć najważniejsze kwestie.
- Mamy ogromne wątpliwości, jak będzie wyglądała przyszłość mieszkania treningowego, pod rządami CUS - dlaczego? Pomysł na powstanie Domu Treningowego dla dorosłych osób z autyzmem w Milanówku, był to nowatorski pomysł Agnieszki Izdebskiej Prezes naszej Fundacji, która sama z doświadczenia życiowego widziała pilną potrzebę stworzenia przyjaznego miejsca dla dorosłych osób w spektrum autyzmu, które zakończyły swoją edukację szkolną i nie mają dla siebie odpowiedniego miejsca, aby kontynuować swoją terapię ( dot. to specyfiki zaburzenia oraz problemów natury sensorycznej u osób w spektrum).
- Kto jest właścicielem nieruchomości przy ul. Wylot 6?
Gmina użyczyła nieruchomość Fundacji do roku 2030, w tym był również zawarty czas na remont i dostosowanie budynku dla dorosłych osób w spektrum autyzmu, jednak obecny Burmistrz zażądał natychmiastowego zwrotu budynku, nie wywiązując się z zapisów tejże umowy.
- Jaki jest stan nieruchomości?
Prawdą jest, że oprócz ocieplenia budynku i wykonania nowej elewacji, tylko parter tej gminnej nieruchomości został wyremontowany w ramach pozyskanych funduszy unijnych i nakładów Fundacji. Piwnica nie została wyremontowana jak twierdzi BUMM, a pozostawiona w niej bardzo stara instalacja, pozostawia wiele do życzenia (obecnie jest wyłączona ze względów bezpieczeństwa).
- Jakie warunki użyczenia ustalono z Fundacją?
Jeżeli Gmina twierdzi, iż Fundacja zobowiązała się do remontu całej nieruchomości na swój koszt, w zamian za nieodpłatne przekazanie przez Gminę tejże nieruchomości do używania, w ramach zawartej na 10 lat umowy, to powyższą należy traktować jako umowę najmu, a nie użyczenia, co zasadniczo zmienia sytuację stron umowy.
- Jaki był plan finansowy uruchomienia mieszkania treningowego?
Do realizacji Tego pomysłu Fundacja przystąpiła wraz z Gminą. Było to korzystne dla obu stron, bo dzięki partnerstwu z Fundacją Gmina złożyła wniosek - Rozwój usług społecznych w Gminie Milanówek - Edycja 2 i pozyskała dofinansowanie z UE w kwocie 1 565 618,69 zł m.in. na remont mieszkania treningowego. Warto zaznaczyć, iż wsparcie realizowane w ramach projektu, mogło dotyczyć wyłącznie form zinstytucjonalizowanych, bez partnera zewnętrznego gmina nie pozyskałaby takich środków.
- Co stanowiło największe wyzwanie dla prawidłowej współpracy?
Podstawowym problemem była niewydolność CUS przy remoncie budynku i brak możliwości przejęcia całego zadania przez Fundację. Niezrealizowanie prac budowlanych w terminie, błędne specyfikacje zamówień, wadliwie przeprowadzane odbiory źle wykonanych prac itp. oraz brak współpracy mimo częstych interwencji Zarządu Fundacji.
- Co z wyposażeniem i kosztami utrzymania?
Pozyskane środki z funduszy unijnych powinny zabezpieczać również koszt wynagrodzenia dla terapeutów i pracowników, zakup materiałów do zajęć oraz wyposażenie wnętrz mieszkania treningowego. Jednakże, w związku z opóźnieniami w usuwaniu usterek budowlanych, a także nie przekazywania na czas przez CUS środków na zatrudnienie ww. osób Fundacja borykała się z mnóstwem problemów.
- Kiedy zakończył się remont i kiedy uruchomiono obiekt?
Poprzez liczne awarie pieca gazowego i liczne próby naprawy szczelności komina, brak reakcji CUS na zawiadomienia ze str. Fundacji od października 2023r. prowadzenie Domu Treningowego i bezpieczne przebywanie w nim, zarówno podopiecznych jak i pracowników, było mocno utrudnione, dlatego też mieszkanie wystartowało z opóźnieniem.
- Jakie były główne przyczyny rozwiązania umowy?
Nie jest tajemnicą, że po zakończeniu najmu budynku na Sosnowej 1C gmina posiada potrzebę pozyskania powierzchni dla CUS, wobec powyższego podjęła działania zmierzające do pozbawienia Fundacji możliwości korzystania z lokalu i zagospodarowaniu go na własne potrzeby.
- Co jeszcze zadecydowało o zakończeniu współpracy z Fundacją?
Niestety, brak partnerskiego dialogu, nie realizowanie umowy o partnerstwie, w szczególności brak wsparcia Fundacji w realizacji powierzonych zadań.
- Jakie były ostateczne ustalenia i jakie zapadły decyzje?
Gmina ma ustawowy obowiązek od roku 2024 prowadzenia i zapewnienia miejsc w mieszkaniach treningowych lub wspomaganych. Gmina może to realizować przy pomocy NGO takich jak Fundacja Radośni. Decyzją Burmistrza, zażądano od Fundacji zwrotu budynku przy ul. Wylot 6 jednakże, gmina nie wypowiedziała umowy o Partnerstwo przy realizacji projektu co stawia Fundację obecnie w niejednoznacznej sytuacji.
Podsumowanie !!!!!!
Warto zaznaczyć, że nieruchomość, którą objęła swoją opieką w roku 2020 Fundacja, stała pusta i nadawała się wyłącznie do kapitalnego remontu.
Fundacja ze środków własnych (uzyskanych dzięki sponsorom, zbiórkom i dofinansowaniu z NIW) na własny koszt doprowadziła do nieruchomości na Wylot 6:
- wodę,
- kanalizację,
- przyłącze gazowe,
- nowe przyłącze elektroenergetyczne kablowe,
- zleciła i zapłaciła za opracowanie wszelkiej dokumentacji technicznej i budowlanej.
Obecny Pan Burmistrz Miasta Milanówka i obecna Pani Dyrektor Centrum Usług Społecznych przemilcza tę kwestię, abyście Państwo nie wiedzieli ile serca, pracy, energii i pieniędzy oraz czasu Zarząd Fundacji Radośni włożył w remont tego Domu.
Fundacja dzięki powyższym, działaniom zaoszczędziła pieniądze i dodatkowy czas na remont domu. Pomimo panującej Pandemii Zarząd Fundacji, nie zaprzestał starań, aby DOM na Wylot 6 doprowadzać do stanu używalności.
Wobec powyższego, wyjątkowo krzywdzące ze strony Urzędu Miasta Milanówka i CUS są opublikowane insynuacje na temat Fundacji poddające w wątpliwość sposób pozyskiwania przez nią funduszy i wydatkowania ich, stawia to w naszej ocenie w złym świetle autorów tych twierdzeń.
Nie prawdą jest, że Gmina zabezpieczyła dodatkowo DOM na Wylot 6, w ramach wkładu własnego, ok. 210 tys. złotych. Ponieważ w tym samym projekcie i w tej kwocie, CUS otrzymał dofinansowanie na inne swoje zadania, a remont na Wylot i utworzenie mieszkania to tylko ułamek podanej kwoty !!
Napisano również, że w ramach kosztów pośrednich i bezpośrednich Fundacja otrzymała ok. 30 tys. złotych na obsługę kosztów administracyjnych projektu. Otóż nie, z tych kosztów głównie dostosowano łazienkę dla niepełnosprawnych i wykonano przyłącze elektroenergetyczne-kablowe.
Urządzając DOM dla podopiecznych Fundacji, Zarządowi Fundacji ogrom czasu zajęła koordynacja poprawek po nieudolnie przeprowadzonym remoncie, co uniemożliwiało prowadzenie zajęć. Mamy na to liczne dowody: zdjęcia, filmiki, pisma do Cus i do Burmistrza.
Wiele tych pism pozostawało bez odpowiedzi.
Drodzy Państwo
chcieliśmy również zaznaczyć, że to Zarząd Fundacji sam urządzał wnętrze DOMU Treningowego, wyszukiwał meble do Domu, sam je zamawiał, sam odbierał sprzęt duże i małe AGD, negocjował ceny, sam Urządzał mieszkanie, a co najważniejsze to od każdej zakupionej rzeczy, każdego sprzętu, każdego meble i materiałów rehabilitacyjno-terapeutycznych z własnych środków Fundacja płaciła VAT. Dla Fundacji był to ogromny koszt ok. 30 tys zł.
Ogromnie cieszymy się, że nasi podopieczni przez czas w którym Dom Treningowy prowadziła Fundacja Radośni, czyli od września 2023r. do 31 grudnia 2024 roku dzięki niespotykanemu zaangażowaniu naszych terapeutów, trenerów samodzielności, pedagogów, opiekunów, asystentów i wolontariuszy oraz darczyńców, poczynili tak duże zmiany w sferze emocjonalnej na poziomie relacji międzyludzkich i nie tylko. U naszych podopiecznych dało się zauważyć ogromne zmiany w ich zachowaniu na poziomie decyzyjności, komunikacji i radzenia sobie z codziennością. To był dla nich, jak sami mówili drugi, prawdziwy dom.
Żałujemy, że obecny Burmistrz Miasta Milanówka wraz z Centrum Usług Społecznych niszczą swoimi decyzjami, tak szlachetną inicjatywę oraz ogrom pracy włożony w stworzenie tego miejsca.
Potraktowano nas bardzo niesprawiedliwie, zupełnie zapominając o uczestnikach wspólnego projektu.
Obawiamy się, że idea stworzenia Mieszkania Treningowego dla dorosłych osób w spektrum autyzmu, na którą konkretnie zostały przydzielone środki z UE zostanie zaprzepaszczona zwłaszcza, że Pan Burmistrz, podejmując Uchwałę o odpłatności za ww. mieszkanie w uzasadnieniu podejmowanej Uchwały, nie wspomniał ani jednym słowem o osobach w spektrum autyzmu
Ile to już nam mówi o intencjach Urzędu Sami Państwo wyciągnijcie wnioski.
Serdecznie pozdrawiamy wszystkich życzliwych Nam ludzi Dziękujemy Wam za wsparcie.
Zarząd Fundacji Radośni